IC Enerji verdiği taahhütlerin sonuna kadar arkasında..

IC Enerji verdiği taahhütlerin sonuna kadar arkasında..

Yeniköy Linyit İşletmeleri, Kemerköy Termik Santralı (3x210 MW) ve Yeniköy Termik Santralı (2x210 MW) Çevre İzni almaya hak kazandı.

 IC Enerji -Limak ortaklığıyla kurulan Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen ve 23 Aralık 2014 tarihinde Kamudan Özelleştirilmesi gerçekleştirilen Yeniköy Linyit İşletmesi, Kemerköy Termik Santralı ve Yeniköy Termik Santralı çevreye sorumlu yaklaşımı ve mevzuat yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirme hassasiyeti ile 2014 sonundan beri hem çevresel, hem de işletmesel iyileştirmeler ile dur durak bilmeyen bir çalışma içine giren Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. zoru başardı ve Özelleştirilen Santraller içinde ilk Çevre İzni alabilen İşletme oldu.

 Konuyla ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyemiz ve Termik Santrallar Direktörümüz Syn. Şenol Yalçınkaya “Bu bir ekip işiydi ekipçe inandık, önemli bir Yükümlülüğümüzü yerine getirirken Bölge Halkına Sorumluluğumuz olan bu Çevresel Belgeyi almaya hak kazandık” dedi.

 “Yapılan çalışmalar hem bünyemizde, YKK Termik Santralleri, hem de Uluslararası tanınmış Uzman Danışman (AECOM Danışmanlık) kadrolarınca hassasiyet ile çalışılarak, Bakanlığın talep ettiği tüm Çevresel Kriterler yerine getirilmiştir” diyen YKK Yönetim Sistemleri Direktörümüz Syn. Arzu Ergül, “Yöneticilerim nezdinde tüm çalışanlarımızı kutluyorum” dedi  

 Konuyla ilgili açıklama yapan IC Enerji Yönetim Sistemleri Md. Yrd’cısı Syn. Aysun Aktaş ise “Ekim 2015 tarihinde başlayan başvuru sürecimiz 18 ay gibi bu tip bir süreç ve bu tip  işletmeler için kısa sayılabilecek bir süre zarfında başarıyla tamamladık” dedi

 Kamuya ait iken, çıkılan özelleştirme ihalesi ile Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kazanılan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santrallere kömür sağlayan Linyit İşletmelerinin devri 23 Aralık 2014 tarihinde gerçekleşti. Bu tarihten itibaren hummalı bir çalışma içerisine giren Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. ekibi kısa sürede Santrallerin üretim performansları ve Çevre gereklilikleri konusunda çok yol aldı, Üretim kapasiteleri oldukça artan Santral ve Linyit işletmeleri Çevreye olan Sorumluluklarını IC Enerjinin Çevre Sorumluluğu Politikası çerçevesinde artırdı ve Çevre İzin Belgelerini almaya hak kazandı.

 

Konu hakkında sevincini paylaşan Yönetim Kurulu Üyemiz ve Mali ve İdari İşler Direktörümüz Syn. Mehmet Atasü “Bu her iki ortaklık üyesi şirket için büyük bir gurur” dedi.

 

YKK Termik Santrallar Direktörümüz Syn. Abdullah Yılmaz ve Linyit İşletmeleri Direktörümüz Syn. Muhammed Koban alınan güzel sonuç ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler ve “Orta - Uzun vade iyileştirmelerimiz hız kesmeden devam edecek” dediler.

 Kemerköy Termik Santrali, Yeniköy Termik Santrali ve Yeniköy Linyit İşletmeleri faaliyetleri ile ilgili olarak Çevre İzin sürecini 5 Nisan 2017 tarihi itibari ile tamamlayarak söz konusu tüm işletmeler için Çevre İzin Belgelerini aldı.  Finansman sürecinde Bankalara vermiş olunan taahhütler ve Çevre Mevzuatı gerekliliği  böylece sağlamış olunuyor.Çevre İzinleri